Потребител беседа:Sarne42
Добавяне на темаЗдрасти, защо не напишеш две три изречения като увод за това какво представлява тази "Говореща българска азбука". Заинтригуван съм. --Alexandar.R. 20:43, 9 юли 2007 (UTC)
Отговор на въпроса на потребител Alexandar. R. от потребител Sarne42.
[редактиране]Има статии от Борислав Иванов Иванов. Той смята, че българският език е създаден от 30 основни думи-звуци-букви, така наречената божествена азбука. Като се комбинират тези думи се получават други думи. Правилата за образуване на думи е бил известен в цялата Българска империя. Тъй като лесно се получавали думи и лесно се осъзнавал смисълът на тези думи, той бързо се научавал в цялата империя и се развивал. Какво точно означава "Говореща българска азбука", ще разберете от буквите и получените от тях думи. Заложете в търсачката Говореща азбука и ще намерите статиите на Борислав Иванов Иванов. Там в неговите статии ще намерите около 40 страници с думи. Той се опитва да докаже, че в българския език има много останали старобългарски думи, а не само 10, както сме учили в училище. Това което е открил авторът, ме заинтересува. Не съм искала разрешение от Борислав Иванов, ако открия емейла му ще направя това, да публикувам речника с получените от него думи, но смятам, че това е интересно за всички българи. Това ще има огромно значение за повдигане на българския дух. Предполага се, че тези думи-букви стоят в основата и на славянските езици и в езиците на онези народи, покрай които са минали българите. Ще ми бъде приятно да откриете тези статии, да ги прочетете и да започнете да ми помагате. Схемата за попълване на речника е елементарна. Влизата в буквата-дума чрез редактиране и от поместените думи ще разберете как да слагате други думи. Ако започнете да попълвате речника, аз пък ще подготвям, това да става по-лесно, т.е. ще слагам помощните символи, а вие ще попълвате думите. Спазвам правилото: всички думи да започват с буквата, която е посочена в речника. Ако измислите нещо по-добро споделете.
- Здрасти. Първо бих искал да поясня нещо. Повечето пишещи в Уикипедия са млади хора. Когато написах моят въпрос нямах представа, че възрастовата ни разлика е няколко десителетия. А и съм свиклнал от немската Уикипедия - там всички си пишат в първо лице - надявам се няма да имаш против да запазя формата. За говорещата азбука ще прочета какво пише - не обичам да давам мнението си по който и да е въпрос преди да съм се запознал обстойно с него. Това което мога да ти препоръчам е да структурираш това което пишеш. Така ще е по лесно на бъдещи читатели и евентуални помощници да се ориентират: например може да се направи една цяла книга с въведение - статията за азбуката после речника - и към края биография на Борислав Иванов. Малки статии се пишат в Укипедия (Укипедия е образно казано една книга). В Укикниги структурата има още едно ниво: тя се състой от много книги съдържащи статии и глави (това оказва влияние на url-а - url-a е ...wikibooks.org/име на книга/име на глава или статия). Но това разбира се не е спешно. Пиши си - форматирането може да се извърши и по-късно. Желая ти всичко хубаво. --Alexandar.R. 18:50, 2 август 2007 (UTC)
Отговор. Александър, аз от скоро идвам на тези страници. Това, което казвате е доста голям труд, а не знам имам ли право да го правя. След като се запознаете със статиите на Борислав Иванов, може да се опитате да подредите някои неща, които аз съм започнала. Като математик усещам донякъде логиката на качването на някои неща, но понякога се усещам в задънена улица. За Борислав Иванов Иванов нищо не зная. Дадох линковете на някои негови статии, но не съм открила всички. Трябва да потърся статията със самата азбука и след това ще ги подредя. Идеята ми беше да запозная читателите с тази азбука и да направя речника, по точно да поставя основите на речника. Когато прочетете неговите статии ще разберете, че този речник ще се попълва и от думи от други езици. Потребител: Sarne42 / Елена Димова / 23:43, 2 август 2007
Здрасти. Тези препоръки за структурирането и форматирането ти ги написах със следнти съображения. В интернет и в Уикипространството кръстосват две особено агресивни общности: тази на вандалите и тази на педантите. И двете групи имат навика да трията и унищожават - едните с цел да създват безредие, а другите в името на реда. Нашето положение тук може да се сравни с това на Робинзон и Петкан на острова - засега няма никой друг освен нас, но не се знае кога туземците ще се появят отново. Моите наблюдения са, че както педантите така и вандалите толкова повече се въздържат от посегателства, колкото по-стопанисвани изглеждат страниците. Опитах се да подредя малко броилките по начина, който ти описах в предишното ми съобщение. Надявам се да ти хареса.
Прочетох част от статиите на Борислав Иванов. Трудно ми да дам оценка, тъй като нямам опит и познания в тази област. Някой неща ми се видяха интересни: като например дали един език изграден на лексеми и кинеми наистина би бил лесен за изучаване и какво би било значението му за информатиката и лингвистиката. Част от историческата аргументация обаче събуди у мен честно казано тук таме малко недоверие (какви са например тези вулкани в земите на прабългарите), но както вече казах: не съм толкова сведующ по въпросите на историята - впечатленията са ми лаически. Желая ти приятно писане. --Alexandar.R. 07:56, 4 август 2007 (UTC)
Здравей, Александър. Нямам нищо против да правиш корекции свързани с това, което съм качила. Сам да учиш нещо е едно, а системното образование в училище е друго. Харесаха ли ти броилките на Мария? Може би в началната страница не трябва да се вижда "Броилки написани от Мария Никленова". Не смея да изтрия това, за да не последва изтриване на броилките. Това, което си направил е много хубаво.
Племенницата ми очаква бебе. Разгледах залъгалките. Написах и тези, които знаех. От всички тях направих малка книжка, която й подарих и още една за моя съседка. На моята възраст това са много приятни емоции и чувството, че можеш да направиш нещо за другите е много приятно.
Това, което си написал в последния пасаж, ми се вижда ново, а може би не съм дочела някоя от статиите.
Не се изненадвай, че не влизам често в уикикниги. Вече не правя нищо по задължение, а само, ако имам настроение. По-точно, не продължавам започнатото, а започвам друго.
Ако прочетеш това, което съм написала, моля те, направи нещо за речника който попълвам. Ще ми се номерацията да се отнася само за буквите, свързани с речника. Надявам се, че не си станал все още германец, и молбата ми няма да ти прозвучи грубо. Просто незная как.
--Елена Димова 08:24, 18 август 2007.
Не знам как да стане автоматично - направих го ръчно. Надявам се да схванеш какъв е принципът - трябва да се довърши за останалите букви. Но сега трябва да вървя... --Alexandar.R. 11:54, 18 август 2007 (UTC)
Слонче ходи по въже
[редактиране]Здравейте. Не мога да разбера защо на Автори пише че авторът е Георги Дренчев, а на страницата на картинката - Мария Никленова. Трябва да се изясни кой точно е авторът/авторите. --V111P 22:28, 25 април 2008 (UTC)