Финско - Български разговорник/Граматика Kielioppi/Спрежение на глаголите --- Verbien taivutus

От Уикикниги
Направо към навигацията Направо към търсенето
Flag of Finland
Знамето на България
Nominaalimuodot
nominaalimuoto основна форма
taivutusmuoto - спрегната форма
aktiivin I infinitiivin nominatiivi - инфинитивна форма
kävellä -- вървя
aktiivin I infinitiivin translatiivin yksikön 1. persoona kävelläkseni -- (аз) за да вървя
aktiivin I infinitiivin translatiivin yksikön 2. persoona kävelläksesi -- (ти) за да вървиш
aktiivin I infinitiivin translatiivin yksikön 3. persoona kävelläkseen -- (той ) за да върви
aktiivin I infinitiivin translatiivin monikon 1. persoona kävelläksemme (ние) за да вървим
aktiivin I infinitiivin translatiivin monikon 2. persoona kävelläksenne (вие) за да вървите
aktiivin I infinitiivin translatiivin monikon 3. persoona kävelläkseen -- (те) за да вървят
aktiivin II infinitiivin inessiivi kävellessä --- вървейки
passiivin II infinitiivin inessiivi käveltäessä --- пасивна форма

"накаран да върви"

aktiivin II infinitiivin instruktiivi kävellen -- вървейки
aktiivin III infinitiivin inessiivi kävelemässä -- вървя (действието се извършва

сега , но в по-дълго време) например
Olen juuri kävelemässä puistossa. --- Тъкмо се разхождам в парка

aktiivin III infinitiivin elatiivi kävelemästä --- разхождах се (действието е

извършвано в миналото , но в по-дълго време)
Tulin juuri kävelemästä puistosta. --- Тъкмо се върнах от разходката в парка.

aktiivin III infinitiivin illatiivi kävelemään
aktiivin III infinitiivin adessiivi kävelemällä
aktiivin III infinitiivin abessiivi kävelemättä
aktiivin III infinitiivin instruktiivi kävelemän
passiivin III infinitiivin instruktiivi käveltämän
aktiivin IV infinitiivin nominatiivi käveleminen
aktiivin IV infinitiivin partitiivi kävelemistä
aktiivin V infinitiivin yksikön 1. persoona kävelemäisilläni
aktiivin V infinitiivin yksikön 2. persoona kävelemäisilläsi
aktiivin V infinitiivin yksikön 3. persoona kävelemäisillään
kävelemäisillänsä
aktiivin V infinitiivin monikon 1. persoona kävelemäisillämme
aktiivin V infinitiivin monikon 2. persoona kävelemäisillänne
aktiivin V infinitiivin monikon 3. persoona kävelemäisillään
kävelemäisillänsä
aktiivin I partisiippi kävelevä
passiivin I partisiippi käveltävä
aktiivin II partisiippi kävellyt
passiivin II partisiippi kävelty
aktiivin agenttipartisiippi kävelemä
Finiittimuodot
finiittimuoto myöntömuoto - положителна форма
kieltomuoto - отрицателна форма
aktiivin indikatiivin preesensin yksikön 1. persoona kävelen - вървя
en kävele - не вървя
aktiivin indikatiivin preesensin yksikön 2. persoona kävelet et kävele
aktiivin indikatiivin preesensin teitittelymuoto kävelette ette kävele
aktiivin indikatiivin preesensin yksikön 3. persoona kävelee ei kävele
aktiivin indikatiivin preesensin monikon 1. persoona kävelemme emme kävele
aktiivin indikatiivin preesensin monikon 2. persoona kävelette ette kävele
aktiivin indikatiivin preesensin monikon 3. persoona kävelevät eivät kävele
passiivin indikatiivin preesensin yksikön 3. persoona kävellään ei kävellä
aktiivin indikatiivin preteritin yksikön 1. persoona kävelin en kävellyt
aktiivin indikatiivin preteritin yksikön 2. persoona kävelit et kävellyt
aktiivin indikatiivin preteritin teitittelymuoto kävelitte ette kävellyt
aktiivin indikatiivin preteritin yksikön 3. persoona käveli ei kävellyt
aktiivin indikatiivin preteritin monikon 1. persoona kävelimme emme kävelleet
aktiivin indikatiivin preteritin monikon 2. persoona kävelitte ette kävelleet
aktiivin indikatiivin preteritin monikon 3. persoona kävelivät eivät kävelleet
passiivin indikatiivin preteritin yksikön 3. persoona käveltiin ei kävelty
aktiivin indikatiivin perfektin yksikön 1. persoona olen kävellyt en ole kävellyt
aktiivin indikatiivin perfektin yksikön 2. persoona olet kävellyt et ole kävellyt
aktiivin indikatiivin perfektin teitittelymuoto olette kävellyt ette ole kävellyt
aktiivin indikatiivin perfektin yksikön 3. persoona on kävellyt ei ole kävellyt
aktiivin indikatiivin perfektin monikon 1. persoona olemme kävelleet emme ole kävelleet
aktiivin indikatiivin perfektin monikon 2. persoona olette kävelleet ette ole kävelleet
aktiivin indikatiivin perfektin monikon 3. persoona ovat kävelleet eivät ole kävelleet
passiivin indikatiivin perfektin yksikön 3. persoona on kävelty ei ole kävelty
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin yksikön 1. persoona olin kävellyt en ollut kävellyt
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin yksikön 2. persoona olit kävellyt et ollut kävellyt
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin teitittelymuoto olitte kävellyt ette ollut kävellyt
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin yksikön 3. persoona oli kävellyt ei ollut kävellyt
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin monikon 1. persoona olimme kävelleet emme olleet kävelleet
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin monikon 2. persoona olitte kävelleet ette olleet kävelleet
aktiivin indikatiivin pluskvamperfektin monikon 3. persoona olivat kävelleet eivät olleet kävelleet
passiivin indikatiivin pluskvamperfektin yksikön 3. persoona oli kävelty ei ollut kävelty
aktiivin konditionaalin preesensin yksikön 1. persoona kävelisin en kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin yksikön 2. persoona kävelisit et kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin teitittelymuoto kävelisitte ette kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin yksikön 3. persoona kävelisi ei kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin monikon 1. persoona kävelisimme emme kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin monikon 2. persoona kävelisitte ette kävelisi
aktiivin konditionaalin preesensin monikon 3. persoona kävelisivät eivät kävelisi
passiivin konditionaalin preesensin yksikön 3. persoona käveltäisiin ei käveltäisi
aktiivin konditionaalin perfektin yksikön 1. persoona olisin kävellyt en olisi kävellyt
aktiivin konditionaalin perfektin yksikön 2. persoona olisit kävellyt et olisi kävellyt
aktiivin konditionaalin perfektin teitittelymuoto olisitte kävellyt ette olisi kävellyt
aktiivin konditionaalin perfektin yksikön 3. persoona olisi kävellyt ei olisi kävellyt
aktiivin konditionaalin perfektin monikon 1. persoona olisimme kävelleet emme olisi kävelleet
aktiivin konditionaalin perfektin monikon 2. persoona olisitte kävelleet ette olisi kävelleet
aktiivin konditionaalin perfektin monikon 3. persoona olisivat kävelleet eivät olisi kävelleet
passiivin konditionaalin perfektin yksikön 3. persoona olisi kävelty ei olisi kävelty
aktiivin potentiaalin preesensin yksikön 1. persoona kävellen en kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin yksikön 2. persoona kävellet et kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin teitittelymuoto kävellette ette kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin yksikön 3. persoona kävellee ei kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin monikon 1. persoona kävellemme emme kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin monikon 2. persoona kävellette ette kävelle
aktiivin potentiaalin preesensin monikon 3. persoona kävellevät eivät kävelle
passiivin potentiaalin preesensin yksikön 3. persoona käveltäneen ei käveltäne
aktiivin potentiaalin perfektin yksikön 1. persoona lienen kävellyt en liene kävellyt
aktiivin potentiaalin perfektin yksikön 2. persoona lienet kävellyt et liene kävellyt
aktiivin potentiaalin perfektin teitittelymuoto lienette kävellyt ette liene kävellyt
aktiivin potentiaalin perfektin yksikön 3. persoona lienee kävellyt ei liene kävellyt
aktiivin potentiaalin perfektin monikon 1. persoona lienemme kävelleet emme liene kävelleet
aktiivin potentiaalin perfektin monikon 2. persoona lienette kävelleet ette liene kävelleet
aktiivin potentiaalin perfektin monikon 3. persoona lienevät kävelleet eivät liene kävelleet
passiivin potentiaalin perfektin yksikön 3. persoona lienee kävelty ei liene kävelty
aktiivin eventiivin preesensin yksikön 1. persoona kävelleisin en kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin yksikön 2. persoona kävelleisit et kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin teitittelymuoto kävelleisitte ette kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin yksikön 3. persoona kävelleisi ei kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin monikon 1. persoona kävelleisimme emme kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin monikon 2. persoona kävelleisitte ette kävelleisi
aktiivin eventiivin preesensin monikon 3. persoona kävelleisivät eivät kävelleisi
passiivin eventiivin preesensin yksikön 3. persoona käveltäneisiin ei käveltäneisi
aktiivin eventiivin perfektin yksikön 1. persoona lienisin kävellyt en lienisi kävellyt
aktiivin eventiivin perfektin yksikön 2. persoona lienisit kävellyt et lienisi kävellyt
aktiivin eventiivin perfektin teitittelymuoto lienisitte kävellyt ette lienisi kävellyt
aktiivin eventiivin perfektin yksikön 3. persoona lienisi kävellyt ei lienisi kävellyt
aktiivin eventiivin perfektin monikon 1. persoona lienisimme kävelleet emme lienisi kävelleet
aktiivin eventiivin perfektin monikon 2. persoona lienisitte kävelleet ette lienisi kävelleet
aktiivin eventiivin perfektin monikon 3. persoona lienisivät kävelleet eivät lienisi kävelleet
passiivin eventiivin perfektin yksikön 3. persoona lienisi kävelty ei lienisi kävelty
aktiivin imperatiivin preesensin yksikön 1. persoona kävelkääni älkääni kävelkö
kävelkäämi älkäämi kävelkö
aktiivin imperatiivin preesensin yksikön 2. persoona kävele älä kävele
aktiivin imperatiivin preesensin teitittelymuoto kävelkää älkää kävelkö
aktiivin imperatiivin preesensin yksikön 3. persoona kävelköön älköön kävelkö
aktiivin imperatiivin preesensin monikon 1. persoona kävelkäämme älkäämme kävelkö
aktiivin imperatiivin preesensin monikon 2. persoona kävelkää älkää kävelkö
aktiivin imperatiivin preesensin monikon 3. persoona kävelkööt älkööt kävelkö
passiivin imperatiivin preesensin yksikön 3. persoona käveltäköön älköön käveltäkö
aktiivin imperatiivin perfektin yksikön 1. persoona olkaani kävellyt älkääni olko kävellyt
olkaami kävellyt älkäämi olko kävellyt
aktiivin imperatiivin perfektin yksikön 2. persoona ole kävellyt älä ole kävellyt
aktiivin imperatiivin perfektin teitittelymuoto olkaa kävellyt älkää olko kävellyt
aktiivin imperatiivin perfektin yksikön 3. persoona olkoon kävellyt älköön olko kävellyt
aktiivin imperatiivin perfektin monikon 1. persoona olkaamme kävelleet älkäämme olko kävelleet
aktiivin imperatiivin perfektin monikon 2. persoona olkaa kävelleet älkää olko kävelleet
aktiivin imperatiivin perfektin monikon 3. persoona olkoot kävelleet älkööt olko kävelleet
passiivin imperatiivin perfektin yksikön 3. persoona olkoon kävelty älköön olko kävelty
aktiivin optatiivin preesensin yksikön 1. persoona kävellön ällön kävele
aktiivin optatiivin preesensin yksikön 2. persoona kävellös ällös kävele
aktiivin optatiivin preesensin teitittelymuoto kävelköötte älköötte kävelkö
aktiivin optatiivin preesensin yksikön 3. persoona kävelköön älköön kävelkö
aktiivin optatiivin preesensin monikon 1. persoona kävelköömme älköömme kävelkö
aktiivin optatiivin preesensin monikon 2. persoona kävelköötte älköötte kävelkö
aktiivin optatiivin preesensin monikon 3. persoona kävelkööt älkööt kävelkö
passiivin optatiivin preesensin yksikön 1. persoona käveltäön ällön käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin yksikön 2. persoona käveltäös ällös käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin teitittelymuoto käveltäköötte älköötte käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin yksikön 3. persoona käveltäköön älköön käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin monikon 1. persoona käveltäköömme älköömme käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin monikon 2. persoona käveltäköötte älköötte käveltäkö
passiivin optatiivin preesensin monikon 3. persoona käveltäkööt älkööt käveltäkö
aktiivin optatiivin perfektin yksikön 1. persoona ollon kävellyt ällön ollo kävellyt
aktiivin optatiivin perfektin yksikön 2. persoona ollos kävellyt ällös ollo kävellyt
aktiivin optatiivin perfektin teitittelymuoto olkootte kävellyt älköötte olko kävellyt
aktiivin optatiivin perfektin yksikön 3. persoona olkoon kävellyt älköön olko kävellyt
aktiivin optatiivin perfektin monikon 1. persoona olkoomme kävelleet älköömme olko kävelleet
aktiivin optatiivin perfektin monikon 2. persoona olkootte kävelleet älköötte olko kävelleet
aktiivin optatiivin perfektin monikon 3. persoona olkoot kävelleet älkööt olko kävelleet
passiivin optatiivin perfektin yksikön 1. persoona oltaon kävelty ällön oltako kävelty
passiivin optatiivin perfektin yksikön 2. persoona oltaos kävelty ällös oltako kävelty
passiivin optatiivin perfektin teitittelymuoto oltakootte kävelty älköötte oltako kävelty
passiivin optatiivin perfektin yksikön 3. persoona oltakoon kävelty älköön oltako kävelty
passiivin optatiivin perfektin monikon 1. persoona oltakoomme kävelleet älköömme oltako kävelleet
passiivin optatiivin perfektin monikon 2. persoona oltakootte kävelleet älköötte oltako kävelleet
passiivin optatiivin perfektin monikon 3. persoona oltakoot kävelleet älkööt oltako kävelleet

Външни препратки[редактиране]