Финско - Български разговорник/Граматика Kielioppi/модални глаголи

От Уикикниги
Направо към навигацията Направо към търсенето

Спрежение на модални глаголи[редактиране]

Модални глаголи са финските глаголи за обозначение на: искам , трябва , може (като способност) , може (прозволено е , разрешено е )

За тези които за учели немски принципът е същия -- модалният глагол се спряга а спомагателният глагол е в инфинитив, за разлика от немски език словоредът е по свободен ....

аз искам да пея -- minä haluan laulaa

на български подлогът (в случаят аз )може и да се пропусне на фински също но пооо рядко ...

т.е. кострукцията е подлог , спрегнат модален глагол , инфинитив на спомагателен глагол

аз искам да играя minä haluan leikkiä
ти искаш да играеш sinä haluat leikkiä
той тя то иска да играе hän haluaa leikkiä
ние искаме да играем me haluamme leikkiä
вие искате да играете te haluatte leikkiä
те искат да играят he haluavat leikkiä

трябва е малко по особен случай за него се иска родителен падеж за обекта на действието + 3 лице т.е. täytyy

minun täytyy lähteä аз трябва да тръгвам sinun täytyy lähteä ти hänen täytyy lähteä ....

meidän täytyy lähteä teidän täytyy lähteä heidän täytyy lähteä